?Geniusz na kołach? ? tak nazywa się wystawa organizowana w Muzeum Porsche w Zuffenhausen na cześć legendarnego kierowcy rajdowego i wyścigowego Waltera Röhrla z okazji jego 70. urodzin. Od 14 marca do 14 maja w muzeum można zobaczyć szereg samochodów, którymi jeździł zwycięzca Rajdowych Mistrzostw Świata i które towarzyszyły mu w budowaniu pozycji najlepszego, najwszechstronniejszego kierowcy tamtych czasów. Ekspozycja koncentruje się na wielu latach współpracy Röhrla z Porsche. Od 1993 r. pełni on funkcję ambasadora i kierowcy testowego producenta sportowych aut z Zuffenhausen. Już wkrótce jego nazwisko będzie nosić jeden z zakrętów na torze testowym Porsche w Centrum Rozwoju w Weissach.

Urodzony 7 marca 1947 r. w Ratyzbonie, Walter Röhrl niemal od początku swojej kariery jest związany ze swoją ulubioną marką ? Porsche. Pierwszym samochodem, który posiadał, było Porsche 356 B Coupé o mocy 75 KM. Kupił je bez silnika, oszczędzając tyle pieniędzy, ile tylko mógł. Nawet jako fabryczny kierowca Forda, Opla, Fiata, Lancii i Audi, Röhrl pielęgnował swoją więź z Porsche, m.in. startując w rajdach swoją własną ?911?. W 1981 r. Porsche zatrudniło Röhrla (wtedy już dwukrotnego zwycięzcy Rajdowych Mistrzostw Świata) jako swego kierowcę fabrycznego. Jego kariera w szeregach producenta z Zuffenhausen zaczęła się od udziału w Rajdowych Mistrzostw Niemiec i występu w Rajdzie San Remo (Rajdowe Mistrzostwa Świata) za kierownicą 911.

Walter Röhrl jest jednym z niewielu kierowców w historii motorsportu, którzy wygrali mistrzostwa świata zarówno w rajdach, jak i w wyścigach. Ma zresztą na koncie triumfy we wszystkich klasach i seriach ? czy to TransAm, IMSA, wyścigi górskie (Pikes Peak) czy DTM.

Ma umiejętność objaśniania techniki jazdy w prosty, precyzyjny sposób. To dlatego Walter Röhrl do dziś ma wpływ na charakterystykę i konstrukcję drogowych aut z Zuffenhausen. Nikt tak jak on nie uosabia filozofii inteligentnych osiągów Porsche. Swoje piętno odcisnął także na rozwoju supersamochodów Porsche 959, Porsche Carrera GT i Porsche 918 Spyder.

Poza 356 B Coupé na specjalnej wystawie w Muzeum Porsche pojawią się: Carrera GTS Rallye ?Monnet?, 911 SC Coupé San Remo i 924 GTP Le Mans z 1981 r., a także wyścigowe 911 Carrera 2 Cup oraz legendarna Carrera GT. O rajdowej karierze Röhrla ?opowiada? również samochód wypożyczony z Muzeum Audi ? to B-grupowe Audi S1, które kierowca nazwał ?najbardziej brutalną maszyną? w jego rajdowej karierze.

Obejrzyjcie historię Waltera Röhrla w formie krótkiego wideo: