Widmo zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 roku zbliżało się wielkimi krokami, ale negocjacje pomiędzy Niemcami i Komisją Europejską doprowadziły do uchylenia zapisu zatwierdzonego przez Parlament Europejski.

„Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami w sprawie przyszłego wykorzystania paliw syntetycznych w samochodach. Od teraz będziemy pracować nad tym, aby rozporządzenie w sprawie norm emisji CO2 dla samochodów zostało przyjęte jak najszybciej” – napisał na Twitterze europejski komisarz ds. środowiska Frans Timmermans.
Głos w sprawie zabrał także niemiecki minister transportu Volker Wissing, który powiedział, że pojazdy wyposażone w silnik spalinowy będą mogły być rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwa neutralne pod względem emisji CO2.

Takim produktem są paliwa syntetyczne, w które od dłuższgo czasu inwestuje także producent ze Stuttgartu. Porsche i międzynarodowi partnerzy we współpracy z chilijską firmą wykonawczą Highly Innovative Fuels (HIF) pod koniec zeszłego roku rozpoczęli przemysłową produkcję paliw syntetycznych. 20 grudnia, w obecności chilijskiego ministra energii Diego Pardowa, w Punta Arenas (Chile) oficjalnie otwarto pilotażową fabrykę „Haru Oni”. Barbara Frenkel i Michael Steiner, członkowie zarządu Porsche, uroczyście zatankowali Porsche 911 pierwszym wyprodukowanym tam paliwem syntetycznym. E-paliwa, wytwarzane z wody i dwutlenku węgla przy wykorzystaniu energii wiatru, umożliwiają niemal neutralną pod względem emisji CO2 pracę silników benzynowych.

W fazie pilotażowej planuje się produkcję e-paliw na poziomie około 130 tys. litrów rocznie. Początkowo paliwo ma być wykorzystywane w projektach demonstracyjnych, takich jak Porsche Mobil 1 Supercup, oraz w ośrodkach Porsche Experience Center. Po fazie pilotażowej nastąpi pierwsze skalowanie projektu, w ramach którego – do połowy dekady – przewidywana produkcja w Chile wzrośnie 55 milionów litrów rocznie. Około dwa lata później moce produkcyjne mają wynieść już 550 mln litrów.

Południe Chile oferuje idealne warunki do produkcji e-paliw – wiatr wieje tam przez około 270 dni w roku i umożliwia pracę turbin wiatrowych z pełną mocą. Co więcej, Punta Arenas znajduje się w pobliżu Cieśniny Magellana. Syntetyczne e-paliwo może być transportowane z portu Cabo Negro na cały świat, tak jak tradycyjne paliwa, i dystrybuowane z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury.

Porsche pracuje nad tym, aby do 2030 r. osiągnąć neutralny bilans pod względem emisji CO2 w całym łańcuchu wartości. Obejmuje to również neutralną pod względem emisji CO2 fazę użytkowania przyszłych modeli w pełni elektrycznych. Paliwa syntetyczne uzupełniają ofertę w segmencie elektromobilności i stanowią część strategii zrównoważonego rozwoju producenta ze Stuttgartu-Zuffenhausen. Inwestycje Porsche w rozwój i produkcję e-paliw przekraczają już poziom 100 milionów dolarów amerykańskich. Na przykład w kwietniu 2022 r. producent sportowych aut zainwestował 75 milionów dolarów amerykańskich w firmę HIF Global LLC, która projektuje, buduje i obsługuje zakłady produkcji e-paliw w Chile, USA oraz Australii.