Tegoroczne zmagania serii Porsche Mobil 1 Supercup rozpoczną się we Włoszech na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari w Imoli. Gościem specjalnym pierwszej rundy będzie trzykrotny Mistrz Moto GP, Hiszpan Jorge Lorenzo.

Historia najbardziej prestiżowego pucharu monomarkowego rozpoczęła się w kwietniu 1993 r. właśnie na torze w Imoli. W ramach cyklu w sezonie 2022  odbędzie się osiem wyścigów, które będą stanowiły wsparcie dla europejskich rund Mistrzostw Świata Formuły 1. W Imoli wystartuje dziewięć zespołów z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Austrii, Belgii, Szwecji, Francji i Niemiec, a w sumie 33 kierowców z 12 krajów. W wybranych zawodach Porsche Motorsport wystawi przeznaczony dla VIPa samochód z nr 911. Gościnnym kierowcą podczas otwarcia sezonu, które odbędzie się w ramach programu wsparcia Grand Prix Emilia-Romania, będzie pięciokrotny motocyklowy mistrz świata Jorge Lorenzo. 34-letni Hiszpan weźmie udział w swoim pierwszym wyścigu samochodowym w Porsche 911 GT3 Cup.

Jorge Lorenzo

„30. jubileuszowa edycja Porsche Mobil 1 Supercup zapowiada się jako jedna z najbardziej ekscytujących. Już oficjalne testy przed sezonem pokazały, jak duża będzie konkurencja w czołówce. Co najmniej kilkunastu kierowców ma szanse na miejsca na podium. Rozbudowana stawka, nowy zespół w serii i sześciu debiutantów pokazują, jak popularny jest Supercup. Poza tym to wspaniała okazja, aby rozpocząć sezon na tym samym torze, na którym w 1993 r. odbył się pierwszy wyścig Supercup. Jednak nie tylko tradycja jest dla nas ważna. Porsche Mobil 1 Supercup pracuje również nad zrównoważoną przyszłością, co wiąże się z wykorzystaniem paliw odnawialnych od sezonu 2021” – mówi Oliver Schwab, Project Manager Porsche Mobil 1 Supercup.

Obrońca tytułu Larry ten Voorde podziela zdanie Schwaba na temat zaciętej rywalizacji na szczycie. „Zdobycie tytułu po raz trzeci z rzędu będzie bardzo trudne” – wyjaśnia Holender, który startuje w barwach aktualnego mistrza GP Elite. Ten Voorde walczy o koronę między innymi z byłym mistrzem Supercup, Michaelem Ammermüllerem z Niemiec, który po dwóch latach wraca do Porsche 911 GT3 Cup, oraz z Porsche Juniorem Laurinem Heinrichem. Młody zawodnik, podobnie jak Ammermüller, startuje w barwach SSR Huber Racing.

„Jestem podekscytowany moim pierwszym startem jako Porsche-Junior i pierwszym wyścigiem na Imoli” – mówi 20-latek z niemieckiego Würzburga. „Myślę, że ten tor jest jednym z najtrudniejszych w kalendarzu Supercup, zaraz po Monako. Mimo to jazda na nim Porsche 911 GT3 Cup to ogromna frajda”.

Kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup 2022:

22 – 24.04, Imola (Włochy)
26 – 29.05, Monte-Carlo (Monako)
01 – 03.07, Silverstone (Wielka Brytania)
08 – 10.07, Spielberg (Austria)
22 – 24.07, Le Castellet (Francja)
26 – 28.08, Spa-Francorchamps (Belgia)
02 – 04.09, Zandvoort (Holandia)
09 – 11.09, Monza (Włochy)

 

Autor: Porsche/ML | Zdjęcia: Porsche