Każda runda pucharu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe ma dwa oblicza. Pierwsze to rywalizacja w klasyfikacji pucharu, a drugie to zmagania w klasie Gość. Podczas austriackiej rundy obie odsłony rywalizacji były bardzo emocjonujące.

Wizyta na Red Bull Ringu to tegoroczna nowość w kalendarzu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe. Na starcie II rundy cyklu zameldowało się 12 kierowców, w tym czterech w klasie Gość. To właśnie oni okazali się najszybsi w piątkowych kwalifikacjach. Najlepszy czas na liczącym niemal 4,5 kilometra długości torze osiągnął Igor Waliłko, który uzyskał lepszy rezultat od dwóch kolejnych reprezentantów Polski w Porsche Mobil 1 Supercup ? Roberta Lukasa i Piotra Parysa. Za to najszybszy w klasyfikacji pucharu okazał się Piotr Wójcik, który wyprzedził aktualnego wówczas lidera cyklu Marcina Jedlińskiego oraz Dietmara Puchera, dla którego był to występ ?u siebie?.

Piątek był wyjątkowo wyczerpującym dniem dla kierowców, ponieważ poza przedpołudniowymi treningami i kwalifikacjami, cztery godziny później musieli oni przystąpić do pierwszej rywalizacji o punkty. Będący w bardzo dobrej dyspozycji Piotr Wójcik nie dał się wyprzedzić żadnemu z rywali w klasie i na mecie cieszył się z kompletu punktów. Zmniejszył on tym samym stratę do lidera klasyfikacji pucharowej i drugiego w wyścigu Marcina Jedlińskiego. W klasie Gość, pomimo startu z drugiej pozycji, wyścig wygrał Robert Lukas. Drugie miejsce zajął najlepszy w kwalifikacjach Igor Waliłko, a trzecie Christopher Bauer. Pech dopadł za to najmłodszego w stawce Piotra Parysa, który odpadł z rywalizacji po tym, jak kamień przebił chłodnicę w jego Porsche 911 GT3 Cup. W klasie S, przeznaczonej dla zawodników urodzonych przed 1965 r., zwyciężył Stanisław Jedliński. Kierowca Olimp Racing okazał się szybszy od Wiesława Lukasa i Denisa G. Watta z Austrii.

Niedzielny wyścig miał być okazją dla Marcina Jedlińskiego do zrewanżowania się Piotrowi Wójcikowi i utrzymania pozycji lidera cyklu. Debiutujący na Red Bull Ringu kierowca został jednak w drugim zakręcie uderzony w tylne koło. Efektem było przestawienie geometrii auta oraz problemy w kolejnej części toru, które skutkowały ponad 40-sekundową stratą. Walkę o zwycięstwo w pucharze stoczyli więc Piotr Wójcik i Dietmar Pucher. Ostatecznie znacznie szybszy okazał się Polak, który wyprzedził Austriaka o ponad 10 sekund. Podium uzupełnił Denis G. Watt, jednocześnie najszybszy w klasie S. Marcin Jedliński zajął czwarte miejsce i stracił prowadzenie w klasyfikacji pucharu na rzecz Wójcika. W klasie Gość zacięty pojedynek stoczyli Robert Lukas i Igor Waliłko, który ponownie musiał ustąpić miejsca doświadczonemu koledze. Tym razem różnica na mecie wynosiła tylko 1,2 s. Najniższy stopień podium zajął Piotr Parys. Podium w klasie S uzupełnili Wiesław Lukas i Stanisław Jedliński.

Kolejna runda Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe odbędzie się w drugi weekend czerwca w Polsce. Dla wielu zawodników wyścigi na Torze Poznań będą okazją do pokazania się przed własną publicznością, co dodatkowo podgrzewa atmosferę zawodów. Właśnie dlatego możemy być świadkami bardzo zaciętych pojedynków.

Wypowiedzi po drugiej rundzie Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe

Piotr Wójcik: ?W trakcie tego weekendu zrealizował swój plan maksimum. Nie ukrywam, że czułem się dobrze przygotowany do tej rundy, bo półtora miesiąca temu wystartowałem w wyścig 12h Red Bull Ring aby lepiej poznać obiekt w Austrii. Gdy do znajomości nitki toru dołożyliśmy perfekcyjnie przygotowany samochód to okazało się, że potrafiłem uzyskiwać bardzo dobre czasy i wygrywać wyścigi. Chciałbym bardzo podziękować ekipie Lukas Motorsport za pomoc i perfekcyjne przygotowanie auta. Do zobaczenia w Poznaniu.?

Marcin Jedliński: ?To był mój debiut na Red Bull Ring dlatego z każdym przejazdem uczyłem się nitki toru. Mimo to udało mi się zająć drugie miejsce w pierwszym wyścigu. W niedzielę do rywalizacji ruszałem zaraz po swoim starcie za kierownicą Porsche 911 GT3 R w cyklu FIA CEZ. Szybka zmiana auta i lekkie zmęczenie dało mi się we znaki, ale mimo to chciałem uzyskać dobry rezultat. Niestety na pierwszym okrążeniu zostałem uderzony w tylne koło, auto nie prowadziło się tak jak powinno i zaraz po kolizji wyjechałem poza tor. Strata czasowa i jazda źle prowadzącym się autem pozbawiły mnie podium i fotela lidera w punktacji cyklu. Mimo to cieszę się, że znalazłem się na mecie wyścigu.?

Robert Lukas: ?II rundę Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe na Red Bull Ringu wykorzystałem do treningu przed zawodami z serii Porsche Mobil 1 Supercup, która odbędzie się na tym torze za miesiąc. Oba wyścigi udało się wygrać z czego bardzo się cieszę i mam nadzieje, że gdy tu wrócimy za miesiąc uda nam się powtórzyć ten wynik.?

Klasyfikacja końcowa po II rundzie Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe
1. Piotr Wójcik 76 pkt.
2. Marcin Jedliński 72 pkt.
3. Dietmar Pucher 66 pkt.
4. Stanisław Jedliński 44 pkt.
5. Wiesław Lukas 43 pkt.
6. György Lekeny 28 pkt.
7. Denis G. Watt 26 pkt.
8. Radosław Kordecki 24 pkt.