Zespół LMP Porsche zrobił kolejny wielki krok w swojej misji obrony tytułu. W piątej rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC) na torze Autódromo Hermanos Rodríguez dwa egzemplarze Porsche 919 Hybrid ekipy z Weissach odniosły podwójne zwycięstwo.

Prowadzący w mistrzostwach triumfatorzy tegorocznego maratonu Le Mans ? Earl Bamber, Timo Bernhard oraz Brendon Hartley ? dojechali do mety przed kolegami z zespołu ? Neelem Janim, André Lottererem i Nickiem Tandym. Wbrew wszelkim przewidywaniom tor w czasie 6-godzinnej rundy mistrzostw WEC pozostał suchy ? pogoda pozwoliła na odbycie równego wyścigu i uzyskanie ?czystego? wyniku. Oba Porsche 919 Hybrid wyprzedziły rywali z Toyoty, a Hartley ustanowił rekord okrążenia.

Od początku 2014 r. Porsche 919 Hybrid wystartowało w 30 wyścigach, 17-krotnie zdobywało pole position, wykręciło 10 najszybszych okrążeń i zgromadziło na swym koncie 16 zwycięstw ? w tym sześć podwójnych. W sezonie 2017 zespół chce wywalczyć trzecie z rzędu mistrzostwo świata konstruktorów i kierowców. Porsche ma obecnie 198 punktów w tabeli producentów, Toyota ? 141,5 punktu. Bamber, Bernhard i Hartley (134 punkty) zwiększyli swoją przewagę w klasyfikacji kierowców nad najlepszym trio Toyoty do 41 punktów. Jani, Lotterer i Tandy zajmują teraz trzecią pozycję z wynikiem 64 punktów.

?Za nami rewelacyjny wyścigowy weekend, dla całego zespołu Porsche. Byliśmy szybcy od pierwszej sesji, a w wyścigu nasz samochód był naprawdę niesamowity. Obie nasze maszyny szybko odjechały Toyotom. Nie spodziewaliśmy się aż takiej przewagi. Wyprzedzanie innych aut było momentami ryzykowne ? obiekt w Meksyku jest w tym względzie wymagający. Ostatnia sekcja przypomina uliczny tor. Starałem się jednak być ostrożny i jechać do mety bez wpadek. Earl i Timo odwalili kawał dobrej roboty. Kontrolowaliśmy sytuację, nie podejmowaliśmy zbędnego ryzyka. Runda była fantastyczna i czekam już na resztę mistrzostw.? – powiedział Brendon Hartley

Z dobrej strony pokazał się także zespół GT, bo Porsche 911 RSR prowadzone przez Richarda Lietza i Frédérica Makowieckiego zajęło trzecie miejsce w klasie GTE Pro. Drugi wóz, z numerem 92, prowadzony przez Michael Christensen i Kévina Estre dojechał na piątej pozycji.

Już za niespełna dwa tygodnie, 16 września, odbędzie się kolejna, szósta runda mistrzostw WEC na torze Circuit of the Americas w Austin w Teksasie.

Autor: PS/Porsche | Zdjęcia: Porsche