Earl Bamber, Kévin Estre  i Laurens Vanthoor 5 lutego wystartują w 12-godzinnym wyścigu Bathurst w Australii za kierownicą Porsche 911 GT3 R. Auto będzie rywalizować w barwach zespołu Australian Walkinshaw GT3 przy fabrycznym wsparciu Porsche Motorsport. W 12-godzinnym wyścigu Bathurst na liczącym 6,213 km długości torze Mount Panorama Circuit zmierzą się też inne prywatne zespoły korzystające z aut Porsche. To jeden z najbardziej spektakularnych wyścigów sportowych aut ? i pierwsza w tym sezonie runda serii Intercontinental GT Challenge.

Wyścig
12-godzinny wyścig Bathurst to jeden z najbardziej spektakularnych pojedynków samochodów sportowych na świecie i pierwsza runda mistrzostw Intercontinental GT Challenge. Odbywa się na torze Mount Panorama Circuit na obrzeżach miasta Bathurst, 200 km na zachód od Sydney. Położona nad rzeką Macquarie, na wysokości 670 m n.p.m. miejscowość uchodzi za ?stolicę australijskiego sportu motorowego?. Jedną z osobliwości organizowanego od 1991 r. wyścigu jest wczesna pora startu ? samochody rozpoczynają rywalizację w ciemności, o 5:45 rano.

W kalendarzu tegorocznych mistrzostw Intercontinental GT Challenge znajdują się też: 24-godzinny wyścig na torze Spa-Francorchamps (Belgia), 8-godzinny wyścig na torze Laguna Seca (USA) oraz 12-godzinny na torze Sepang (Malezja).

Tor
Liczący 6,213 km długości tor Mount Panorama Circuit oferuje niezwykłą mieszankę 23 szybkich i wolnych zakrętów. To malowniczy rollercoaster ? nachylenie terenu sięga 16%, a różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem, czyli Pit Straight i Skyline, wynosi 174 m. Ruch na torze odbywa się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Przez większość roku obiekt, zbudowany w latach 30. ubiegłego stulecia w ramach działań pomocowych dla bezrobotnych, służy jako drogi publiczne.

Kierowcy Porsche
Kokpit 911 GT3 R w barwach zespołu Walkinshaw GT3, z numerem startowym 911, dzielą fabryczni kierowcy Porsche: Earl Bamber, zwycięzca generalnej klasyfikacji Le Mans z 2015 r., Kévin Estre oraz Laurens Vanthoor, ubiegłoroczny triumfator mistrzostw FIA GT World oraz Intercontinental GT Challenge. Zawodnicy przystąpią do rywalizacji w topowej klasie A-GT3 Pro-Pro. Za kierownicą 911 GT3 R zespołu Competition Motorsports #12 usiądzie ich kolega Patrick Long, również fabryczny kierowca Porsche, który połączy siły z Markiem Liebem, zeszłorocznym niekwestionowanym zwycięzcą 24-godzinnego wyścigu Le Mans oraz Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC. Obaj wystartują w klasie A-GT3 Pro-Am. Wspierają ich lokalni kierowcy, Juniorzy Porsche Matt Campbell oraz David Calvert-Jones. Kolejne 911 GT3 R wystawią inne prywatne zespoły klientów Porsche: Craft Bamboo Racing (A-GT3 Pro-Pro), AMAC Motorsport (A-GT3 AM) oraz Walkinshaw GT3 z drugim egzemplarzem modelu (A-GT3 Am). Grove Motorsport, klasowy zwycięzca z 2016 r. z Earlem Bamberem za kierownicą, wystartuje w 911 GT3 Cup w klasie B-GT3.

Samochody Porsche
911 GT3 R zostało zaprojektowane przez Porsche na bazie produkcyjnego  911 GT3 RS z myślą o udziale w rozgrywanych na całym świecie seriach GT3. Dysponuje nowym, 6-cylindrowym bokserem z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 4 litrów i mocy 500 KM. W czasie jego projektowania inżynierowie specjalny nacisk położyli na lekką konstrukcję, udoskonalenie aerodynamiki, obniżenie zużycia paliwa i jeszcze lepsze właściwości jezdne. Już w pierwszym sezonie 911 GT3 R świętowało liczne sukcesy w międzynarodowych seriach wyścigów, np. IMSA SportsCar Championship, World Challenge, ADAC GT Masters, a także w VLN Long Distance Championship Nürburgring na wymagającej Północnej Pętli.

Harmonogram
12-godzinny wyścig Bathurst rozpoczyna się w niedzielę 5 lutego o 5:45 czasu lokalnego (sobota, godz. 19:45 CEST). Poza Australią imprezę można na żywo śledzić w internecie, pod adresem www.bathurst12hour.com.au.

Wpis powstał na bazie informacji prasowej Porsche Polska.