Michael Fassbender ma do wyrównania rachunki w Porsche Mobil 1 Supercup. Aktor znany z „X-Men” i „Zniewolony” gościnnie zadebiutował za kierownicą 911 GT3 Cup podczas barcelońskiej rundy w zeszłym roku. Z powodu wypadku, musiał wycofać się z rywalizacji. Już w najbliższy weekend będzie miał okazję to nadrobić na torze Spielberg.

Michael Fassbender startuje w European Le Mans Series (ELMS) za kierownicą Porsche 911 RSR, a 911 GT3 Cup zna z testów: Start w markowym pucharze, takim jak Porsche Mobil 1 Supercup, zawsze jest nie lada wyzwaniem – konkurencja jest tu bardzo zacięta. Wszyscy kierowcy są szybcy, znają samochód na wylot i potrafią wycisnąć z niego to, co najlepsze. Przyjeżdżam więc tutaj, żeby się uczyć. Przyznam też, że jestem zaskoczony otwartością zawodników Supercup i ich gotowością do wsparcia. Nowe 911 GT3 Cup nieco się różni od 911 RSR, które ma efektywniejszą aerodynamikę i trochę mocniejsze hamulce – muszę wziąć na to poprawkę”.

W trzeciej rundzie tegorocznego markowego pucharu Porsche ma startować 32 zawodników – każdy za kierownicą około 510-konnego 911 GT3 Cup. Po raz kolejny faworytem na liczącym 4,318 km długości torze Formuły 1 jest Larry ten Voorde (GP Elite) z Holandii – obrońca tytułu, który wygrał już dwa pierwsze wyścigi sezonu organizowane w ramach wsparcia Grand Prix Monako, a także ostatnią rundę na Red Bull Ringu. „W ciągu kilku ostatnich lat na torze w Spielbergu nie miałem szczęścia. Ale teraz, z nowym 911 GT3 Cup, radzę tam sobie znacznie lepiej. Mogę podziękować za to mojemu zespołowi, który doskonale przygotował mój wóz pod kątem tego obiektu” – powiedział ten Voorde.

Drugi wyścig Porsche Mobil 1 Supercup w Spielbergu wystartuje w niedzielę 4 lipca o godzinie 12:15 (CEST). Jego transmisję na żywo można oglądać na kanałach telewizyjnych Eurosport i Sky Sport oraz w serwisie streamingowym f1tv.formula1.com. Fani w dowolnym momencie mogą również śledzić zmagania kierowców Porsche Mobil 1 Supercup (@PorscheSupercup / @PorscheRaces), Instagramie (@PorscheSupercup) oraz na Facebooku (@PorscheSupercup). Pełne wyniki i klasyfikacje są dostępne na stronie Porsche Motorsports.

Fassbender jest pod wrażeniem strategii tegorocznego sezonu Porsche Mobil 1 Supercup, polegającej na wykorzystywaniu paliwa syntetycznego ze źródeł odnawialnych. „Kocham wyścigi. Jednocześnie mam świadomość, że musimy dbać o środowisko. Korzystanie z paliwa, które podczas produkcji usuwa dwutlenek węgla ze środowiska, to zdecydowanie krok we właściwym kierunku”.

Zmiany w kalendarzu: Silverstone zastąpiony podwójną rundą na Monzy
Obowiązujące obecnie w wielu krajach ograniczenia dla podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii wymusiły konieczność przeprowadzenia korekt w kalendarzu Porsche Mobil 1 Supercup. We współpracy z zespołami pierwotnie planowana impreza na torze Silverstone, organizowana jako wsparcie Grand Prix Wielkiej Brytanii (16-18 lipca 2021 r.), zostanie zastąpiona drugim, dodatkowym wyścigiem w finałowy weekend na Monzy (10-12 września 2021 r.). W rezultacie łączna liczba ośmiu wyścigów ogłoszonych na ten sezon pozostaje bez zmian.

Porsche Mobil 1 Supercup polega na odnawialnym paliwie wyścigowym Esso
Porsche i ExxonMobil wdrażają dwuetapową strategię wprowadzenia paliw odnawialnych w Porsche Mobil 1 Supercup. W tym sezonie wyścigowe maszyny będą zasilane mieszanką biopaliw pozyskiwanych z odpadów spożywczych, która w celu uzyskania wymaganych właściwości paliwa oraz przebiegu spalania jest wzbogacana o dodatkowe składniki. Kolejnym krokiem – już w 2022 r. – będzie wprowadzenie syntetycznie produkowanego e-paliwa (eFuel). Oczekuje się, że nowe odnawialne paliwo wyścigowe Esso (Esso Renewable Racing Fuel) w zestawieniu z obecnymi rynkowymi standardami paliw dla dzisiejszych samochodów osobowych1 zmniejszy emisje gazów cieplarnianych nawet o 85%. Partnerstwo Porsche z ExxonMobil ma na celu zdobycie cennych doświadczeń pod kątem znalezienia sposobów na potencjalne zaoferowanie paliwa klientom.

Harmonogram 3. rundy Porsche Mobil 1 Supercup (wszystkie godziny – CEST)
Piątek, 2 lipca
17:25-18:10 – treningi
Sobota, 3 lipca
13:25-13:55 – kwalifikacje
Niedziela, 4 lipca
12:15 – wyścig (18 okrążeń)

Porsche Mobil 1 Supercup: klasyfikacja generalna po 2. rundzie
1. Larry ten Voorde (Holandia, GP Elite), 50 pkt.
2. Dorian Boccolacci (Francja, Martinet by Alméras), 31 pkt.
3. Jaxon Evans (Nowa Zelandia, Martinet by Alméras), 30 pkt.
4. Leon Köhler (Niemcy/Nebulus Racing by Huber), 27 pkt.
4. Christopher Zöchling (Austria, FACH AUTO TECH), 23 pkt.
5. Ayhancan Güven (Turcja/BWT Lechner Racing), 20 pkt.

Kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup 2021*
20-23 maja: Monte Carlo (Monako)
25-27 czerwca: Spielberg (Austria)
2-4 lipca: Spielberg (Austria)
30 lipca-1 sierpnia: Budapeszt (Węgry)
27-29 sierpnia: Spa-Francorchamps (Belgia)
3-5 września: Zandvoort (Holandia)
10-12 września: Monza (Włochy), dwa wyścigi
*może ulec zmianom

Autor: PS/Porsche | Zdjęcia: Porsche